2010

Zawody Psich Zaprzęgów Klubu „TATRY” po raz drugi w Dursztynie

Wspaniała pogoda i wspaniała jazda
W dniach 18-19 grudnia odbyły się u nas "spod płotu" zawody Psich Zaprzęgów naszego Klubu "TATRY". W pierwszym dniu zawodów był etap nocny - 20 km wokół Dursztyna, w drugim dniu etap dzienny po tej samej trasie. Trasa średnio ciężka, za to wspaniała pod względem widokowym na Trybsz, Łapszankę, Czarną Górę i inne okoliczne wsie położone na Spiszu, oraz oczywiście na piękne, ośnieżone Tatry. W pierwszym dniu zawodów zgłosiło się sześciu zawodników. Najlepszy czas uzyskał Grzegorz Jękner. Na następnuy dzień zawodów wykruszyli się nam zawodnicy i stawiło się tylko trzech, ale za to najlepsi. Wygrał Mateusz Biernat uzyskując przewagę nad pozostałą dwójką, która to przewaga dała mu zwycięstwo całych zawodów z łącznym wynikiem; 2h.44,47. Drugie miejsce zajął weteran zawodów Andrzej Świst z czasem 2h.47,31. Trzecie miejsce Grzegorz Jękner z wynikiem 2h.50,15. Było sympatycznie i pięknie co widać na zdjęciu z ostatniego kilometra trasy, a w tle moje ukochane Gorce...

Piękna FRAJDA ma szczeniaki

Urodziły się następne gwiazdy zawodów psich zaprzęgów
Dnia 20. 10. 2010 oszczeniła się nasza piękna czarno-biała Siberian Husky FRAJDA z Banciarni /FCI/ (O: CWC, BOB CIAPEK z Banciarni /FCI/ M: CWC BURZA z Banciarni /FCI/). Ojcem szczeniąt jest piaskowo-biały Mł. Ch. Pl. SANDY BOY Eskimo River (O: Inter. Ch., Ch. Pl,. Zw. Eu., Ch. R., Lux MY SWEET LORD OF Baker Lake M: Sasquehannna ZAMIEĆ). Obydwoje rodzice są psami biegającymi w zaprzęgu. Urodziły się trzy szczeniaki; dwa pieski i jedna suczka. Pieski są zarezerwowane, a suczkę może sami zostawimy?

Nowy miot UWERTURY

Jeden piesek i trzy suczki
Dnia 16. 10. 2010 oszczeniła się nasza "świeżo upieczona" Championka Polski, Zwyc. Klubu Młodzieży 2007, DA UWERTURA GAŹDZINA z Banciarni /FCI/ (O: 4 x CWC, DA Bursztynowya DYMEK M: Ch. Pl., res. CACIB, DA PYZA GÓRALKA z Banciarni /FCI/). Natomiast tatusiem szczeniąt jest nasz kontynuator lini AMALA i MISTRALA - biało-szary Ch. Pl., DA ELEGANT GAZDA z Banciarni /FCI/ (O; Int. Ch., Ch. Pl., Zw. Klubu 98., Zw. Austrii 97., 2 x BIS Weteran, DA2 MISTRAL z Banciarni /FCI/ M; Mł. Ch. Pl., Ch. Pl., DA2 JUBKA z Gangu Długich). Urodziły się cztery szczeniaki; jeden piesek i trzy suczki. Piesek, oraz dwie suczki są umaszczenia biało-szarego, a jedna suczka jest biało-czarna. Szczeniaczki czują się świetnie, a szczęśliwa mama razem z nimi.

Światowy Tydzień Zwierząt

Banciarnia też brała udział
Światowy Tydzień Zwierząt to było również święto w Banciarni. W tym roku poproszono mnie o wygłoszenie w nowotarskim MOK prelekcji dla dzieci z klas trzecich szkół podstawowych na temat hodowli i ogólnie zasadach postępowania z psem. Wybrałam do tej prezentacji naszą seniorkę Siberian Husky - EKRIDI z Hrubej Siklawy, oraz przygotowałam do prezentacji stosowne zdjęcia psów z naszej hodowli i też krótkie filmy z ich udziałem. Największym jednak prezentem dla dzieci była możliwość poprzytulania się i pogłaskania EKRIDI, która z wielką wyrozumiałością i wyczuciem sytuacji zaprezentowała swoje walory przyjaciela człowieka, a przede wszystkim przyjaciela tego małego człowieczka :).

Drugi miot INNAMORATY

Szczeniaki równie piękne jak w miocie pierwszym
Dnia 11 października 2010 oszczeniła się nasza śliczna , kolorowa suczka Bergamasco; Ch. Pl. CACIB INNAMORATA z Banciarni /FCI/ (O: Ch. Pl., CACIB, Zwyc. Best in Show INCANT di Valle Scrivia M: 2 x CWC CZOJA z Banciarni /FCI/). Ojcem szczeniąt jest piękny i utytułowany szary, Interchampion., Ch. Polski., Mł. Ch. Polski., Ch. Litwy., Mł. Ch. Chorwacji., Mł. Zw. Europy 2006., 4 x CACIB. 2 x RES CACIB 7 x CWC ONEIROS dei Lupercali (O; PRHEN Dei Lupercali M: Ch. It. BUHR Dei Lupercali) sprowadzony do Polski z kraju powstania rasy tj. z Włoch, z jednej z najstarszych i najlepszych hodowli tej rasy. Urodziło się dziewięć ślicznych szczeniąt; sześć piesków i trzy suczki. Cztery szczeniaki z umaszczeniem podały się na tatę, a pięć na mamę. Polecamy szczeniaki miłośnikom zrównoważonych, wesołych, nadających się do rozmaitych szkoleń , oraz rodzinnych i przyjaznych człowiekowi, a szczególnie dzieciom psa. Zapraszamy.

UWERTURA GAŹDZINA z Banciarni /FCI/ Championką Polski

Czekamy na dyplom
Z przyjemnością informuję, że nasza śliczna, biało-szara suczka, Młodzieżowy Zwycięzca Klubu 2007, DA UWERTURA GAŹDZINA z Banciarni /FCI/ (O: 4 x CWC, DA Bursztynowya DYMEK M: Ch. Pl., res. CACIB, DA PYZA GÓRALKA z Banciarni /FCI/) zakończyła we wrześniu na międzynarodowej Wystawie w Krakowie Championat Polski, zdobywając ostatni potrzebny wniosek CWC i dodatkowo res. CACIB. O tytuł NSwR UWERTURA przegrała ze swoją siostrzenicą, biało-czekoladową suczką z USA. Cieszymy się Championatem UWERTURY tym bardziej, że to już druga w tym roku nasza suczka po pięknej i szlachetnej PYZIE, która kończy Championat. NSwR z Krakowa to z kolei PYZY wnuczka po Ch. AKC ORAWIE GAŹDZINIE z Banciarni /FCI/. Teraz będziemy oczekiwać pod koniec października szczeniaczków po UWERTURZE, tym sympatyczniej, że będą one już po Championce :).

BATUTA BACÓWA z Banciarni Championką Polski

Czekamy już tylko na dyplom
BATUTA posiada; 4 x CWC, 2 x NSwR, 1 x Zwyc. Rasy. Ta piękna i młoda, czarno-biała suczka o imieniu BATUTA BACÓWA z Banciarni /FCI/ córka naszej Ch. Pl., res. CACIB DA PYZY GÓRALKI z Banciarni /FCI/ i Ch. Pl., DA-1, UROKA z Jurajskiego Źródła 18 lipca 2010 roku w Nowym Sączu zakończyła Championat Polski, zdobywając równocześnie Zwycięstwo Rasy. BATUTA w zeszłym roku była wystawiana trzy razy i trzy razy zdobyła wnioski na Championa Polski(CWC), oraz dwukrotnie zdobyła tytuł NSwR, ale brakowało jej pół roku przerwy pomiędzy pierwszym , a ostatnim wnioskiem. Obecnie spełniła już wszystkie warunki, aby zostać Championką, czekamy więc teraz tylko na dyplom, a BATUTA w pełni zasłużyła już na zakwalifikowanie jej do wspaniałych "SŁAW z Banciarni".

Moja faworyta ma szczeniaki 🙂

Piękni rodzice, piękne szczeniaki
W nocy z 7 na 8 lipca oszczeniła się nasza Ch. Pl. res. CACIB, DA LIMA GAŹDZINA z Banciarni /FCI/, a szczęśliwym ojcem szczeniąt jest wspaniały Ch. Pl., Mł. Zwyc. Klubu`2006., Interchampion, DA CAR z Liliowego Zacisza. Urodziło się sześć szczeniąt; trzy pieski i trzy suczki. Pieski każdy w innym umaszczeniu; czarny, szary i biało-szary. Suczki dwie szare i jedna czarna. Szczeniaczki wyrównane w proporcjach, wadze i urodzie, po prostu wszystkie piękne. LIMA to suczka o sympatycznym charakterze, dużym temperamencie, wspaniałej urodzie, oraz wyjątkowej mądrości. Natomiast Car jest zrównoważonym i dostojnym samcem o pięknej szacie i budowie, ale to mu nie przeszkadza w tym, żeby sprowokowany do zabawy bawić się jak szczeniak. Zainteresowanych szczeniakami zapraszamy do pięknego Dursztyna na Spiszu.

Piękny miot po LIDERZE w Niemczech

Dzieci LIDERA GAZDY z Banciarni naszą i hodowcy dumą
Przedstawiamy powyżej zdjęcie pięknego miotu naszego reproduktora 2 x CWC, BOB, CAC, DA LIDERA GAZDY z Banciarni /FCI/ i Ch. Niemiec ALINY Kuźnia Dobrych Klimatów z niemieckiej hodowli "von Dat Gruene Land". Dzieci są w wieku 20 miesięcy, trójka z nich posiada tytuł Młodzieżowego Championa Niemiec (Deutscher Jugendchampion VDH), dwoje; ARKON i AJOLA tytuł "Bundesjugendsiger" 2009 i wszystkie rozpoczęły już "duże" Chanmpionaty. Na komisji hodowlanej w Niemczech cała czwórka uzyskała miano hodowlanych z możliwoscią reprodukcji kilku miotów i kryć. To duży sukces. Od lewej; ALEXA, AJOLA, AQUINO, ARKON i matka ALINA. Gratulujemy hodowcy i właścicielom.

Odeszła DAKOTA

Zamyka się pewien rozdział naszego życia
29 marca 2010 roku odeszła od nas dwunastoletnia suczka Siberian Husk - DAKOTA z Hrubej Siklawy. Z jej śmiercią zamyka się część pewnego rozdziału naszego życia tj. nowe znajomości, nowe fascynacje i nowo poznana przez nas rasa. Zauroczeni psimi zaprzęgami przez naszego kolegę GOPR-owca i był ego wiceprezesa Oddziału Nowy Targ - Andrzeja Górowskiego, nabyliśmy wtedy od Niego dwie piękne "Siberianki", właśnie rudą DAKOTĘ i wilczą EKRIDI. Stały się one później początkiem naszej przygody z tą rasą, bieganiem, psimi zaprzęgami i zawodami, co trwa do dzisiaj. Andrzej Górowski już zaniechał hodowli i tym samym zawodów psich zaprzęgów kładąc nacisk na szkolenie psów ratowniczych, a my ciągle na topie :). Po DAKOCIE mamy wspaniałe psy, które wielokrotnie brały udział w zawodach na średnim dystansie wygrywając je tj. lider zaprzęgu CIAPEK i jego siostra CWANA z Banciarni, oraz wspaniała BURZA, matka wielu wspaniałych biegaczy. Na wystawach piękności też zdobywały pierwsze lokaty i zawsze z doskonałymi o cenami. Smutno DAKUSIU, że tak szybko przebiegł twój czas na tej ziemi, ale teraz szczęśliwa biegasz po wspaniałych łąkach i górkach za tęczowym mostem. Do zobaczenia... Na zdjęciu DAKOTA już w podeszłym wieku.

Oszczeniła się wnuczka AMALA

Pierwszy miot BATUTY BACÓWY
W expresowym tempie, bo w ciągu godziny i czterdziestu minut oszczeniła się nam 08. 03. 2010 biało-czarna 3 x CWC, 2 x NSwR, DA BATUTA BACÓWA z Banciarni (O: Ch. Pl. DA-1, UROK z Jurajskiego Żródła M: Ch. Pl. DA PYZA GÓRALKA z Banciarni), a szczęśliwym ojcem szczeniąt jest DA UWODZICIEL GÓRAL z Banciarni (O; Int. Ch., Ch. Pl., Zw. Europy DA-1, UPIÓR Pol-Pon M: Mł. Ch. Pl., Ch. Pl. DA-2, JUBKA z Gangu Długich). Urodziło się sześć szczeniąt; trzy pieski i trzy suczki. Wszystkie biało-czarne. Dwa pieski mają po mamie ogony krótkie, a jedna suczka ogon szczątkowy, reszta szczeniąt jest z ogonami długimi. Szczeniaczki śliczne i bardzo wyrównane. Batuta po "szoku" przy pierwszym szczeniaku, już przy drugim wykazała się należytym PONkom wspaniałym instynktem macierzyństwa :).

V Zawody Psich Zaprzęgów Klubu „Tatry” na średnim dystansie – Dursztyn 2010

Pierwsze Zawody Psich Zaprzęgów organizowane przez Banciarnię w Dursztynie
Zima w tym roku od początku płatała nam figle. W grudniu nie było na Podhalu śniegu, w styczniu treningi na sankach można było rozpocząć dopiero około połowy miesiąca na niewielkiej ilości śniegu. Luty też z marnym śniegiem, a marzec ścisnął mrozem, ale śniegu nadal "na lekarstwo". "Rzutem więc na taśmę" zorganizowaliśmy zawody Klubowe na małej pokrywie śniegu, ale za to w pięknym terenie górek i skałek Spisza. Tak, więc dnia 06.03.2010 obdbyły się V Klubowe Zawody Psich Zaprzęgów Klubu "Tatry" w Dursztynie ze startem spod naszego domu. Uczestniczyło w nich 5 zaprzęgów składających się z rodowodowych Siberian Huskych. W klasyfikacji ogólnej wygrał Grzegorz Jękner z trzema psami (!) pokonując rywali jadących z sześcioma Siberian Huskymi tj. Mateusza Biernata (drugie miejsce) i Andrzeja Śwista (trzecie miejsce). Banciarnia ma jednak z tego dużą satysfakcję bowiem psy którymi jechał Grzegorz pochodzą z naszej hodowli ze świetnych kryć dwóch suczek (BURZY i FUGI) psem z holenderskiej lini specjalizującej się w hodowli wyścigowymi Siberian Husky tj. SNUFFY Sotokaya of Nowaja-Sibir. To prawdziwa satysfakcja patrzeć jak te psy biegają :). Czwarte miejsce zdobył Bartosz Łaś z czterema psami, natomiast piąte nasz prezes Marek Miętus z pięcioma psami. Zawody były całodniowe z dwoma etapami; dziennym i nocnym, piękną trasą z widokami na Tatry i na okoliczne wioski Spisza i Podhala. Po każdym biegu posiady przy kominku w naszym domu umilały czas odpoczynku i oczekiwania. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, bo tylko tacy w tym dniu byli :). Na zdjęciu zwycięski zaprzęg.

Odeszła CZOJA

Smutek przeplata się z sukcesami
Kochana CZOJUSIA odeszła 24. 02. 2010, w trzynastym roku życia. To nieprawda, że mając dużo psów mniej się cierpi gdy odchodzą, bowiem miłość się rozszerza, a nie dzieli. Poza tym każdy z nich jest najważniejszy, niepowtarzalny i jedyny. Taka była i CZOJA, a gdy zachorowała cały świat kręcił się wokół niej. Niestety choroba pod koniec jej życia stała się zbyt podstępna i inwazyjna doprowadzając ją szybko do śmierci. Była to bowiem białaczka. CZOJA z Banciarni była pierwszym pokoleniem Bergamasców urodzonych w Polsce i w naszej hodowli. Była z trzeciego i zarazem ostatniego miotu wspaniałej pary Bergamasców sprowadzonych z Włoch tj; Ch. Pl., CACIB DA-1, PEDRA dell Antica Priula i Ch. Pl., 3 x CACIB, res. CACIB, DA-1, ARZE di Valle Scrivia. CZOJA ze swoim "mężem" (też "Włochem"), była równie dobraną parą jak jej rodzice dając z nim tj. pięknym Ch.Pl., Zwyc. BEST in SHOW - INCANTEM Di Valle Scrivia sześć wspaniałych miotów z których szóstka dzieci została Młodzieżowymi Championami Polski, szóstka Championami Polski, trójka Interchampionami i jeden Zwycięzcą Świata Poznań`2006. Życie obok tak wspaniałych psów jakimi są Bergamasci to niezapomniany i bogaty czas, a ich ogromny szacunek i miłość do człowieka niejednokrotnie przerasta oczekiwania, wzrusza, ale i zawstydza... Na zdjęciu CZOJA wiosną 2009.

ENIGMA BACÓWA z Banciarni /FCI/ Młodzieżową Championką Polski

Zakończyła go na I Nocnej Wystawie w Bydgoszczy
Śliczna, biało-szara suczka ENIGMA BACÓWA z Banciarni (O: 2 x CWC, CAC, BOB, DA LIDER GAZDA z Banciarni /FCI/ M: Młodzieżowy Zwyc. Klubu 2007, 2 x CWC, DA UWERTURA GAŹDZINA z Banciarni /FCI/) własność Róży i Adama Palimąków, zakończyła swój Młodzieżowy Championat Polski na I Nocnej Wystawie w Bydgoszczy u sędziego Jerzego Prywińskiego. Wnioski na Championkę otrzymała również od sędziny Aleksandry Lubaszki i Mirosława Redlickiego. ENIGMA to typowa PONka, o świetnych proporcjach, średnim wzroście, pięknej głowie, mocnym kośćcu, prostym grzbiecie, doskonale kątowana i doskonale poruszająca się. Bardzo się cieszymy, że ENIGMA jest wystawiana na Wystawach i gratulujemy sukcesów właścicielom.

Ch Swan Crest Windy City Robert HENRY Best of Breed na Westminster

Syn ORAWY GAŹDZINY z Banciarni odniósł kolejny sukces
Z przyjemnością informujemy o następnym wielkim sukcesie Ch Swan Crest Windy City Robert HENRY w USA, tym razem na Westminster 2010 tj. zdobycia najwyższego tytułu w rasie - BEST OF BREED. HENRY jest po suczce z naszej hodowli tj; Ch. AKC ORAWIE GAŹDZINIE z Banciarni /FCI/ a ta z kolei po naszej pięknej Championce PYZIE GÓRALCE z Banciarni i UWODZICIELU GÓRALU z Banciarni. Gratulujemy wspaniałego sukcesu właścicielce Magdzie Hiracie.

Ch White Star’s Walkin’ ON SUNSHINE „PRISCILLA” najlepszą z suk na Westminster

Córka ZHIGGINSA z Banciarni wygrała prestiżową wystawę
CH. ZHIGGINS GÓRAL z Banciarni jest już ojcem czternastu Championów USA, nic więc dziwnego, że jeden z nich tj. Ch White Star's Walkin' ON SUNSHINE "PRISCILLA" wygrywa na Westminster bo przecież ZHIGGINS sam jest zdobywcą Najwyższego tytułu BEST OF BREED na Westminster 2006, oraz BEST OF OPPOSITE SEX na Westminster 2003. Cieszymy się bardzo, że nasze psy przekazują piękną urodę, ale też wiemy, że i fantastyczną psychikę. Dziękujęmy Ci Merrilee, że potrafisz to nie tylko pielęgnować , ale i rozwijać.

Przedstawiamy ORKĘ

Nasza nowa biegaczka
Przedstawiamy pozostawioną w hodowli małą Siberiankę - ORKĘ. Z powodu odejścia naszych dwóch wspaniałych biegaczek; FUDŻI i ESTERKI, oraz dla wprowadzenia do zaprzęgu nowej, młodej krwi, pozostawiliśmy w hodowli małą ORKĘ. ORKA jest córką naszej wspaniałej liderki zaprzęgu FIGI i silnego ELDORADO z Banciarni. Suczka ze swoją mocną budową podała się na swoją babkę BURZĘ z Banciarni i pewnie kiedyś zastąpi ją w zaprzęgu. Na zdjęciu ORKA ze swoją mamą FIGĄ wygląda z budy w zimowy, mroźny poranek.