XXV-lecie Banciarni

POLSKI OWCZAREK NIZINNY

Amal

W 1985 roku kupiłam swojego pierwszego PONa. Była to biało-szara suczka o imieniu TURNIA z Szałasu Puchatków. W momencie zakupu nie miało to znaczenia czy jest po utytułowanych rodzicach, ale z czasem miałam satysfakcję, ze jej ojciec był znanym Championem Polski i Zwycięzcą Świata `81 tj. LANCET z Zeriby, a dziadkiem, po matki stronie; Champion Polski - DRAŃ z Zeriby. To zaowocowało dopiero później jak zajęłam się poważnie hodowlą. Już w pierwszym miocie urodził się jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tej rasy, piękny i jedyny biało czarny pies wśród siedmiorga biało-szarego rodzeństwa. Z tego też powodu chciałam mu dać wyjątkowe imię, imię - AMAL. Później dopiero dowiedziałam się, że jest to arabskie, żeńskie imię i znaczy - NADZIEJA. Nadzieja cały czas się spełnia. Był wyjątkowym psem i w mojej ocenie przez 25 lat prowadzenia hodowli nie spotkałam tak wybitnego i pięknego psa, ale też, co ze smutkiem stwierdzam, samej nie udało mi się powtórzyć "stworzenia "drugiego tak wspaniałego PONa jakim był AMAL. Wszystko jeszcze przed nami, mam NADZIEJĘ, że to się spełni, choć czasu coraz mniej...

Kolejne kojarzenia i pozostawione w hodowli psy opisuję w naszej "Historii hodowli", tytuły i osiągnięcia psów z naszej hodowli opisuję i przedstawiam w "Sławach z Banciarni" natomiast z okazji XXV - lecia chciałabym znowu jak na XX - lecie pokazać prowadzone linie hodowlane i jakie mieliśmy psy, które już od nas odeszły, a też jakie aktualnie mamy w hodowli. Pod każdym zdjęciem jest opis jaki to pies i po kim.

Korzystamy w większości z własnych reproduktorów, lub pochodzących z naszej hodowli, ale również korzystamy z tkzw. "obcych" co jest oczywiste i znajduje się w programie każdej rozwijającej się i poszukującej hodowli. I tak na przestrzeni 25 lat kryłam takimi psami jak; BART Agajax, CZEKAN Mościc, AMAL z Banciarni, PIORUN Ken-Pol, FILIP FAZI Pony Club, BARTNIK z Matecznika Diany, MAESTRO Misiura, IWAN z Banciarni, FOKUS z Banciarni, MISTRAL z Banciarni, BACHMAT z Gangu Długich, FRAJER z Innej Hodowli, UPIÓR Pol Pon, UWODZICIEL GÓRAL z Banciarni, CLEO Sinam, SZPAK z Kuny, Bursztynowya DYMEK, INTRUZ z Zadymy, ELEGANT GAZDA z Banciarni, LIDER GAZDA z Banciarni, FURMAN Konkury, UROK z Jurajskiego Źródła, CAR z Liliowego Zacisza, BAJER BACA z Banciarni.

CANE DA PASTORE BERGAMASCO

 

Nasze Bergamasco

Nasze Bergamasco

Ta piękna rasa od 1991 roku zaistniała w naszej hodowli już na zawsze. Mamy Bergamaschi w doskonałym typie i o wspaniałej psychice. Nasze psy wygrywają w kraju i za granicą nie wykluczając kraju pochodzenia rasy, czyli Włoch. Są naszą dumą i bardzo się cieszymy, że możemy uczestniczyć w propagowaniu tej rasy nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. Odchowujemy już trzecie pokolenia Bergamaschi urodzonych w Banciarni, a w 2012 roku urodzi się już w naszej hodowli dwunasty ich miot. Za każdym razem korzystamy z nawybitniejszych przedstawicieli rasy , pochodzących w prostej lini z czołowych włoskich hodowli tj. PEDRO dell Antica Priulla, INCANT di Valle Scrivia i ONEIROS dei Lupercali. Poza wieloma tytułami Championa i Interchampiona, które uzyskiwały nasze psy na Wystawach Psów Rasowych, możemy się poszczycić tytułem Zwycięzcy Świata` 2006 dla psa z naszej hodowli - ESTRO z Banciarni (wł. Anna Szukiewicz), oraz tytułem Zwycięzcy całej Wystawy czyli BEST in SHOW dla INCANTA di Valle Scrivia (wł. Andrzej Świst i Paweł Rusnak).

SIBERIAN HUSKY

 

Zaprzęg siberianów

Zaprzęg siberianów

Siberiany stały się już częścią krajobrazu dursztyńskiego i całego niemal Spisza, a to dzięki mojemu mężowi Andrzejowi, który psim zaprzęgiem przemierza całe kilometry po spiskich górkach, dolinach i potokach. Nie narusza w czasie jazdy nawet ciszy, potrafi w piękne, zimowe, mroźne dni obserwować i napawać się urokiem biegnących często równolegle z zaprzęgiem sarn, lub łań z jeleniem, oraz lisów. Zaprzęg nigdy nie biegnie za innymi zwierzętami, jedynie ostro przyspiesza po swojej trasie co cieszy w czasie treningu. Mamy już na swoim koncie wiele sukcesów sportowych związanych z zawodami psich zaprzęgów. Mamy też dużo satysfakcji gdy psy z naszej hodowli pod egidą innych masherów wygrywają zawody psich zaprzęgów. Specjalizujemy się w hodowli czystej krwi Siberian Huskych, biegających przede wszystkim na średnich dystansach, czyli około 40-80 km, ale dbamy też o to, aby były piękne i "cieszyły oko" również na Wystawach Psów Rasowych. Nie jesteśmy zwolennikami rozdzielania ras na "wystawowe" i "użytkowe", te kwestie należy umiejętnie łączyć.

Mam nadzieję, że doczekamy w zdrowiu i radości do następnego Jubileuszu, a nasze wspaniałe psy , które już od nas odeszły będą podążać naszymi śladami aż do miejsca w którym kiedyś wszyscy się spotkamy...