XX-lecie Banciarni

Amal

Amal

3 luty 1987 roku to dzień w którym urodził się pierwszy miot Polskiego Owczarka Nizinnego w hodowli Banciarnia i

zarazem dzień od którego liczy się istnienie naszej hodowli. Oszczeniła się wtedy nasza pierwsza suczka; TURNIA z Szałasu Puchatków, córka Championa Polski i Zwycięzcy Świata z 1981 roku; LANCETA z Zeriby.

W swoim pierwszym miocie urodziła osiem szczeniąt, w tym późniejszą gwiazdę kynologii, wspaniałego i utytułowanego AMALA z Banciarni, bardzo dobrego reproduktora ARANA z Banciarni, oraz śliczną ADŻI, która też zapisała się złotymi literkami w kynologii polskiej. Suczka ta była bowiem matką świetnego reproduktora; ETERA z Banciarni, oraz CZUNY z Banciarni, która zapoczątkowała później linię "czarnych suczek" w naszej hodowli.

Reszta szczeniąt z pierwszego naszego miotu w hodowli, trafiła do domów gdzie nie interesowano się wystawami i hodowlą, były po prostu do kochania, poza tylko jeszcze jedną suczką - ASZĄ, która rozpoczęła hodowlę Pani Colette Boulanger w Belgii, a która to hodowczyni wróciła po latach do Banciarni w poszukiwaniu podobnej suczki do ASZY i znalazła ją w dwóch suczkach z miotu "J GAŹDZINA"; tj.w JODEŁCE i JEŻYNIE (Pyza & Uwodziciel). Wszystkie te psy z pierwszego miotu TURNI do dzisiaj są bardzo cenione i pożądane w rodowodach swoich potomków, jako ta gwarancja jakości i piękności PONa.

Prowadzimy w hodowli jedną linię psów od AMALA (ojciec BART Agajax i matka TURNIA z Szałasu Puchatków) i 3 linie hodowlane suk, tj. dwie od TURNI i jedną od ZJAWY z Domu Marzeń.

 

Nasze Bergamasco

Nasze Bergamasco

Psy - reproduktory, które dotychczas użyliśmy w naszej hodowli, to; BART Agajax, CZEKAN Mościc, AMAL z Banciarni, FILIP FAZI Pony Club, BARTNIK z Matecznika Diany, IWAN z Banciarni, MISTRAL z Banciarni, BACHMAT z Gangu Długich, FRAJER z Innej Hodowli, UPIÓR Pol-Pon, UWODZICIEL GÓRAL z Banciarni, SZPAK z Kuny, Bursztynowya DYMEK, ELEGANT GAZDA z Banciarni i LIDER GAZDA z Banciarni.

Natomiast kolejne mioty, kojarzenia, sukcesy itp. są zarchizowane w specjalnych zeszytach. Psy pochodzące z naszej hodowli, które były wystawiane i zdobyły swoje małe, czy wielkie sukcesy są ujęte na naszej stronie, na podstronie "Sławy z Banciarni". Kolejne psy w hodowli, oraz ich historia są na podstronie "Nasza Historia". Pozostaje nam tylko życzyć Państwu miłej lektury.

 

Ciapek

Ciapek

Pisząc o 20-leciu hodowli nie sposób nie wspomnieć o tym, że w roku 1991 staliśmy się prekursorami w sprowadzeniu nowej rasy do Polski tj. CANE DA PASTORE BERGAMASCO z Włoch i również zajęliśmy się hodowlą tych psów. Sprowadzone Bergamasci były z najlepszych hodowli włoskich co po latach zaowocowało wspaniałym Zwycięstwem Świata`2006 psa z naszej hodowli Int. Ch., Ch. Pl., Mł. Ch. Pl czarnego ESTRO z Banciarni własność; Anny Szukiewicz. Gro Bergamasców z naszej hodowli to Championy, a część z nich również Interchampiony (patrz "Sławy z Banciarni"). Cieszymy się, że za naszą sprawą każdy kynolog w Polsce zna już tą rasę i że Bergamasci w Polsce ciągle zdobywają nowych sympatyków. Moja siostra zawsze mawia o mnie, że Basia ma taką "rękę" do hodowli i rozmnażania, że "nawet jak skrzyżuje dwa patyki to wyrośnie z tego piękne drzewo owocowe" :).

Coś w tym jest, bo gdy zajęłam się w 1998 roku dodatkowo hodowlą Siberian Huskych i zależało nam, żeby przede wszystkim miały dużą wolę biegania, były szybkie i wytrzymałe, a przy tym i ładne, zgodne ze wzorcem, to takie właśnie mamy.

 

Zaprzęg Husky

Zaprzęg Husky

Nasze psy już z tego słyną, a mój mąż z przyjemnością startuje ze swoimi Siberianami na zawodach i często wygrywa z dużo młodszymi od siebie zawodnikami. Należy tu jednak zaznaczyć, że rozpoczęliśmy hodowlę od dobrego materiału hodowlanego, ale iluż też go miało i potrafiło zepsuć. Reasumując: hodowla BANCIARNIA znana jest z pięknych, mądrych i kochanych Polskich Owczarków Nizinnych, które przez 20 lat stale utrzymują się w światowej czołówce tak na Wystawach jak i w hodowli. Znana jest ze wspaniałych Bergamasców z czego powinni być dumni też i Włosi, oraz z szybkich, wytrzymałych, ale też pięknych Siberian Huskych. Cieszymy się każdym sukcesem psów pochodzących z naszej hodowli; gdy wygrywają na wystawach, rodzą piękne i zdrowe potomstwo, są mądre i kochane, gdy Siberiany wygrywają na zawodach psich zaprzęgów, a przede wszystkim gdy wszystkie te psy sprawiają radość i przyjemność swoim właścicielom. Dziękujemy Wam wszystkim, że możemy dzielić z Wami tą radość.